تابلو چلنیوم چیست؟ در ابتدای این مقاله، مختصری در مورد تاریخچه تابلو چلنیوم برایتان بیان خواهیم کرد و سپس به سراغ مراحل بعدی خواهیم رفت. Channel به معنی کانال و یا جسمی u شکل است و چون حروف فارسی، لاتین و یا اشکال بعد از چسباندن نوار لبه به کناره‌ها شکل u مانند می‌گیرند، در زبان لاتین از Channel استفاده می‌شود و جنس لبه این حروف از آلومینیوم است ترکیب این دو کلمه را Channelium نام‌گذاری شد. البته در زبان فارسی عامیانه در کشور ما اصطلاحاً (یا به‌اشتباه) چلنیوم گفته می‌شود. در سال ۲۰۰۰ میلادی برای اولین بار شرکت  MCIواقع در کشور اسپانیا توانست با استفاده از آلیاژ آلومینیوم و در طی مراحل فرآوری آن را به شکل ورق‌هایی با سطح آیینه، به‌گونه‌ای که در ظاهر مانند فلز استیل به نظر می‌رسد بسازد.

مدلی از حروف چلنیوم
حروف چلنیوم

ازجمله مزایای تابلو چلنیوم

این محصول کیفیت بسیار بالایی دارد و در برابر نور آفتاب، گرما و سرما مقاوم است و تغییر شکل و رنگ نمی‌دهد و علاوه بر این، ازنظر زیبایی جلوه خاصی به تابلوها می‌بخشد. یکی دیگر از مزایای لبه چلنیوم نوار اسفنجی گردگیر است که شرکت سازنده آن را به‌خوبی طراحی و در نظر گرفته است که مانع ورود آب و گردوغبار به داخل حروف شده و از رسیدن آب به مدار تابلو چلنیوم و سوختن مدار جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از ایجاد خط و خش بر روی تابلو چلنیوم، لبه چلنیوم که جنس آن از پلکسی گلس رنگی به قطر ۲٫۸ میلی‌متر است، یک روکش محافظ نایلونی دارد که تا زمان ساخت و نصب حروف روی قسمت براق خواهد ماند و در پایان کار، مسئول نصب کننده تابلو چلنیوم به‌راحتی آن را جدا می‌کند.
لازم به ذکر است که این روکش محافظ بعد از نصب حتماً باید جدا شود؛ در غیر این صورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دیگر از چلنیوم جدا نخواهد شد مگر با زدن مواد الکلی مانند اسپری چسب ۱۲۳.

حروف چلنیوم
حروف چلنیوم

مختصری در مورد روند ساخت و عرضه این محصول

شرکت mci نام این محصول خود را با مارک آلوراپید Alurapid وارد بازار کرد که در کشور ما نیز موجود است و قیمت آن نیز از دیگر محصولات مشابه گران‌تر است؛ یکی از راه‌های تشخیص این محصول حک شدن نام برند این محصول Alurapid و همچنین جمله Made in Spain در لبه تابلو است. این نوع تابلو در اندازه‌های 7، 9 و 11 سانتیمتر با رنگ‌های جیوه‌ای، میرور (طلایی) و مشکی در بازار در دسترس است. تابلو چلنیوم چیست؟

بعد از اسپانیا کشور تایوان نیز از این ابتکار بی‌نصیب نماند و مشابه این محصول را بانام تجاری آلوباند Aluband  تولید و روانه بازار کرد که این برند نیز در نوع خود مرغوبیت بالایی دارد. بعد از تایوان کشور چین در تولید مشابه این محصول از تمامی رقبا حتی کشور سازنده اصلی یعنی اسپانیا پیشی گرفت و انواع مختلف تابلو چلنیوم را با انواع مارک‌ها روانه بازار کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از آلوشاین Alushine، آلوتیپ Alutape، سهند Sahand  و غیره که امروزه در کشور ما بسیار فراوان
یافت می‌شود.

نما ترمووود با حروف چلنیوم
نما ترمووود با حروف چلنیوم

تفاوت‌های بین جنس چینی و اصلی

البته در بین جنس چینی و اصلی آن تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد. لبه چلنیوم‌های اصلی ضخیم است (۲٫۸ میلی‌متر) و حروف ساخته‌شده بعد از ساخت استحکام خوبی دارند، مخصوصاً حروف درشت و بزرگ؛ به همین خاطر تابلوسازهای باتجربه برای ساخت حروف بزرگ حتماً از لبه‌های اصلی استفاده می‌نمایند. رنگ لبه‌های تابلو چلنیوم اصلی در برابر نور آفتاب و تغییرات جوی در طی سالیان ثابت و همیشه براق بوده و تغییر رنگ نخواهد داد.

رنگ‌بندی روبروی تابلو چلنیوم تنوع زیادی دارد و برای آن استفاده از طیف وسیعی می‌شود. اما لبه‌های چینی بسیار نازک‌اند و این نازکی در بعضی از برندها آن‌قدر زیاد است که با کمترین فشار سوراخ شده و یا تغییر حالت می‌دهند، در عوض برای سازنده حروف، کار کردن با آن بسیار آسان، و از این نوع لبه‌ها برای ساخت حروف کوچک می‌توان استفاده کرد. یک نوع از تابلو چلنیوم بنام لترمکس Lettermax نیز در بازار موجود است که تفاوت آن با سایر لبه‌ها آن است که در روی لبه حدود ۱ سانتیمتر فضا تعبیه‌شده که علاوه بر سطح حروف از این قسمت نیز نور دیده می‌شود و زیبایی خاصی به حروف می‌دهد.

لترمکس
لترمکس

مراحل ساخت حروف در تابلو چلنیوم

دور فلزی: در اینجا می‌خواهیم به ساختار فیزیکی حروف در تابلو چلنیوم اشاره کنیم. زمانی که حروف یک تابلو چلنیوم در برنامه کورل دراوCoreldrow و یا اتوکد  (Autocad)ازلحاظ فونت، اندازه و یا ضخامت طراحی شد، طرح موردنظر روی جنس پلکسی گلس Plexi Glass که رنگ‌های مختلفی دارد، لیزر می‌شود. پس‌ازاینکه طرح موردنظر با استفاده از دستگاه لیزر شد،

نوبت به چسباندن لبه چلنیوم به پلکسی می‌رسد. در تابلوسازی‌هایی که از دستگاه چلنیوم ساز استفاده می‌کنند مراحل خم کردن، قوس و شیار بر روی لبه تابلو چلنیوم به‌وسیله دستگاه به‌صورت کامپیوتری طبق فایل طراحی‌شده قابل انجام است که خالی از اشکال هم نیست، چون این دستگاه را اروپایی‌ها برای حروف لاتین طراحی کرده و ساخته‌اند و نه برای حروف فارسی؛ به همین دلیل، در بعضی از موارد اشکالاتی وجود دارد.

حتی می‌توان گفت که بعضی از این دستگاه‌ها در طی مراحل ساخت بر روی لبه چلنیوم خط و خش نیز ایجاد می‌کنند. در تابلوسازی‌هایی که از این دستگاه‌ها ندارند، مراحل خم کردن قوس و شیارها را استادکار ماهر انجام می‌دهد. پس از آماده شدن لبه حروف و لبه چلنیوم آن را روی میز آهنی با آهنرباهای مخصوص ثابت و جذب یکدیگر می‌کنند و با چسب 3-2-1 و اسپری لبه تابلو چلنیوم را به پلکسی می‌چسبانند.

حروف چلنیوم در حال ساخت
حروف چلنیوم در حال ساخت

 تابلو دور پلکسی

در ساخت تابلو چلنیوم دور پلکسی گلاس ابتدا محیط حروف را با پلاگین مخصوص کورل محاسبه نموده و سپس به قطر ۹سانتی‌متر مستطیل در کورل می‌کشیم و بعد با دستگاه لیزر آن را بریده و روی میز مخصوص ساخت تابلو چلنیوم قرار می‌دهیم. پلکسی کلمه را که محیط آن را محاسبه کردیم روی میز قرار می‌دهیم و مستطیل مربوط را با سشوار صنعتی و یا حتی بر روی فشار گاز شروع به نرم کردن پلکسی می‌کنیم. حتماً در انجام کار از دستکش استفاده کنید و پلکسی را زیاد در معرض گرما قرار ندهید، زیرا گرمای بیش‌ازحد باعث تغییر رنگ پلکسی خواهد شد.

بعد از نرم کردن پلکسی گلس را دور حروف مستطیل محاسبه شده و نرم شده قرار می‌دهیم و کل حروف را دورتادورش می‌کشیم. سپس با چسب‌کاغذی انتهای مستطیل را به ابتدایش وصل کرده و با استفاده از کلروفوم ابتدا و انتهای پلکسی گلس را به هم وصل می‌کنیم. کلروفوم ماده‌ای شیمیایی است که حلال پلکسی بوده و برای جوش دادن پلکسی گلاس به کار می‌رود. بعد از جوش دادن اول و آخر پلکسی گلاس، زمان آن رسیده تا مستطیلی که به شکل دور حروف درآمده را به خود حروف بچسبانیم. انجام این کار آسان است و از کلروفوم برای چسباندن دور پلکسی گلاس به حروف استفاده می‌کنیم. تابلو چلنیوم چیست؟

نمونه حروف پلکسی مغازه و دید در شب آن
نمونه حروف پلکسی مغازه و دید در شب آن

بعد از اتمام کار، از فوم برای نرفتن خاک و آب به درون تابلو استفاده کرده و دورتادور درون تابلو می‌چسبانیم. پس از ساخت حروف تابلو چلنیوم نوبت به زیرسازی این حروف می‌رسد که برای این کار از ورق‌های   PVC با ضخامت ۸ و ۱۰ میلی‌متر استفاده می‌شود که ابعاد این ورق ۱۲۰- ۲۴۰ سانتیمتر است.
این ورق‌ها در مقابل آب، آفتاب، گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر حالت نخواهند داد و به همین دلیل، برای زیرسازی حروف در تابلو چلنیوم بسیار کاربرد دارد. حروف تابلو چلنیوم ساخته‌شده روی ورق پی‌وی‌سی قرار گرفته و دور آن را خط‌کشی می‌نمایند و با استفاده از اره‌برقی آن را برش می‌دهند، به‌نحوی‌که در داخل چلنیوم زیر نوار گردگیر به‌راحتی قرار بگیرد.

تابلو سازی ژیوار

تابلو سازی ژیوار یکی از فعالان برجسته در زمینه طراحی، ساخت و نصب انواع تابلو چلنیوم و محصولات مشابه، در این مقاله اطلاعاتی را در مورد تابلو چلنیوم فراهم کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر یا آگاهی از قیمت محصولات و نیز سفارش محصول مورد نظر خود می‌توانید با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما مشورت کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید. تابلو چلنیوم چیست؟

تابلو سازی چلنیوم
تابلو سازی چلنیوم