مطالبی در مورد تابلو پلکسی و حروف پلکسی

حروف تابلو پلکسی از رویه‌ای با جنس پلکسی گلاس و پس از طراحی در نرم‌افزار کورل بر روی ورق‌های پلکسی به ابعاد ۱٫۸۲*۱٫۲۲ با استفاده از لیزر تولید می‌شوند. لبه‌های آن‌ها از جنس همان رویه به صورت نوارهای ۸ سانتی با لیزر برش می‌خورند و استادکار ماهر با کمک حرارت شعله و کلروفوم آن‌ها را به رویه برش خورده با لیزر می‌چسباند. این نوع حروف به دو صورت لبه هندی و چفتی ساخته می‌شود.

در حروف برجسته تمام پلکسی، نور می‌تواند از لبه و سطح رویه کار عبور کند، برای جلوگیری از این کار می‌توان در لبه دور کار، از پلکسی مشکی استفاده کرد. امکان طراحی این نوع حروف پلکسی با فرمت‌های مختلف وجود دارد.

ترکیب حروف استیل و پلکسی / تابلو پلکسی
ترکیب حروف استیل و پلکسی

تابلو حروف برجسته پلاستیک حروف پلکسی

تفاوت این نوع حروف با چلنیوم و سایر انواع حروف برجسته در لبه دور کار است و سایر قسمت‌های آن مشابه تابلو چلنیوم است. تابلو پلکسی با توجه به موادی که برای ساخت آن استفاده شده‌اند، جزو اندک انواع حروف برجسته است که در کشور ما سابقه طولانی مدتی دارد.

تابلوسازهای قدیمی تابلو نئون پلاستیک را طراحی و تولید می‌کردند که می‌توان گفت از نظر ظاهری همان حروف برجسته پلکسی هستند و فقط پلاستیک از میان آن حذف شده است، زیرا پلاستیک در زیر نور آفتاب پوسیده شده و تغییر رنگ می‌دهد. علاوه بر این، حروف پلکسی جایگزین نئون شده است که بسیار شکننده بود و در داخل حروف تابلو پلکسی از SMD جهت روشنایی استفاده می‌شود.

 

نمونه حروف پلکسی گلاس مغازه و دید در شب آن
نمونه حروف پلکسی گلاس مغازه و دید در شب آن

تابلو پلکسی گلاس

امروزه تابلو پلکسی گلاس در صنعت تابلو سازی به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. تابلو پکلسی گلاس از ورق‌های پلاستیک با نام‌های سامپکس و ییرلانگ که در کشور تایوان ساخته می‌شوند و دو مورد از برندهای پرطرفدار در هنر تابلو سازی هستند، ساخته می‌شود که این ورق‌ها با ضخامت‌های ۲ میلی‌متر تا ۲۰ میلی‌متر و بیشتر و با استفاده از دستگاه لیزر برش داده می‌شوند.

منظور از تابلو پلکسی گلاس تابلویی است که در حروف آن هیچ‌گونه فلزی به کار برده نشده است و تمام بخش‌های  گلاس از جنس پلکسی گلاس ساخته شده‌اند. ساخت و حالت دادن  گلاس در تابلو سازی با استفاده از حرارت انجام می‌شود که استادکار ماهر حروف ساز این کار را با دقت و ظرافت بسیار بالایی انجام می‌دهد.  گلاس در دو سبک اصلی ساخته می‌شود که در تابلو سازی با نام‌های تخصصی کنشکاف و لبه هندی شناخته شده است.

نمونه حروف پلکسی
نمونه حروف پلکسی

تابلو سازی ژیوار

تابلو سازی ژیوار یکی از فعالان برجسته در زمینه طراحی، ساخت و نصب انواع تابلو چلنیوم و
تابلو تیلبغاتی، در این مقاله اطلاعاتی را در مورد تابلو پلکسی فراهم کرده است. برای کسب
اطلاعات بیشتر یا آگاهی از قیمت محصولات و نیز سفارش محصول مورد نظر خود می‌توانید
با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما مشورت کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

حروف پلکسی گالری فرش علاالدین و دید در شب آن
حروف پلکسی گالری فرش علاالدین و دید در شب آن